2008. november 9., vasárnap

Aloe vera


ALOE VERA, A CSODANÖVÉNY
Írta: Andok Anita


NEM IS OLYAN ÚJKELETŰ
Az egyiptomiak az aloe verát a holtak mellé temették, így az általuk nevezett halhatatlanság növénye a temetési ajándékok egyikeként szerepelt. Gyógyhatása ismert volt már az ősi Indiában, Kínában és az ókori Görögországban, Rómában egyaránt.
Mivel az aloe vera Columbus embereit több ízben mentette meg fertozésektől és táplálkozási zavaroktól, ezért a felfedező "orvos a cserépben" névvel látta el.
Az 1700-as évektől az aloe verat már dísznövényként is számon tartják, így előfordul lakásokban, üvegházakban egyaránt.

MANAPSÁG GYAKRAN TALÁLKOZHATUNK A TERMÉSZETGYÓGYÁSZATBAN, GYÓGYNÖVÉNYES ÉS BIOBOLTOKBAN AZ ALOE VERAVAL. VAJON, MIT TUD PONTOSAN EZ A NÖVÉNY ÉS MITŐL OLYAN NÉPSZERŰ NAPJAINKBAN?

CSALÁDFA
Az évelő aloe vera a liliomok családjába tartozik, külsejében pedig a kaktuszokhoz hasonlít.
Levelei a szélein tüskések, húsosak és lándzsa alakúak. A növény magassága 120 cm lehet, levelei akár 50 cm-re is nőhetnek.
Az aloe vera Észak-Amerikában és Spanyolországban is őshonos, azonban megél más forró területeken is.
Az aloe veranak több mint 300 fajtája ismeretes, azonban ebből csak három, négy fajta rendelkezik gyógyító hatással.

MI A TITKA?
Az aloe vera húsos levelei egy áttetsző gélt tartalmaznak. A levél legkülső rétege és a belső része közötti lé szárításával nyerik az aloe latexet, tejnedvet.
Ez a kocsonyás nedv 95 százalékban víz, azonban a fennmaradó 5 százaléka rendkívül gazdag vitaminban (A, B, C, E), kalciumban, aminosavban illetve enzimekben.
Mivel táplálékaink többségének ásványi anyag és vitamintartalma erőteljesen csökkenni látszik az utóbbi évtizedekben, így hatalmas jelentőséget kapnak az étrend kiegészítők, ezek közül is az aloe vera tartalmúak.

KÜLSŐLEG HASZNÁLJUK!
Az aloe vera alkalmas sebek, égések, viszketések, duzzanatok enyhítésére és azok gyógyítására. Alkalmazhatjuk enyhe vágások, rovarcsípések kezelésére, továbbá növeli a sérült területek véráramlását.
Ezen kívül az aloe vera elősegíti a kollagén termelést is, amely a bor öregedését, ráncosodását gátolja, így a kozmetikumok előszeretettel használják alapanyagként. A bőr ugyanis négyszer gyorsabban szívja magába az aloe verat, mint a vizet.
További előnye arcbőrünk számára, hogy segíti nyitva tartani a bőr pólusait.

BELSŐLEG KIFEJTETT HATÁSOK
Gyógynövényes és bioboltokban többfajta aloe vera tartalmú itallal találkozhatunk, amelyek segítik az emésztést és a bevitt tápanyagok gyorsabb felszívódását. Alkalmas cukorbetegek vércukorszintjének szabályzására, illetve energiaital helyett is ihatjuk, hiszen növeli az energia-termelést.
Rendkívüli hatással erősíti az immunrendszert, továbbá élénkíti az érrendszerünket. Tapasztalatok alapján az aloe vera hatásosnak bizonyult légzőszervi, idegrendszeri és látószervi megbetegedések kezelésére is.
Rendszeres szedésével megakadályozható a vese és epekövek lerakódása a szervezetünkben. GYAKORLATI TANÁCSOK
Amennyiben külsőleg szeretnénk alkalmazni az aloe verat, abban az esetben vágjuk le a levelét és a keletkezett géllel kenjük be a kezelni kívánt területet.
Ha pakolást szeretnénk készíteni, akkor a 2/3 adag gélhez keverjünk 1/3 kozmetikai krémet. Az így nyert pakolás körülbelül negyedóra alatt fejti ki hatását.

ALOE VERA TUBUSBAN ÉS TÉGELYEKBEN
Ma már se szeri se száma a piacon azon termékeknek, amelyek az aloe verat használják fel alapanyagként. Találkozhatunk aloe vera gélekkel, krémekkel, pakolásokkal, kozmetikumokkal, samponokkal, testápolókkal. Italként juice, tea és szörpök formájában kapható.
Gyógyhatású szerek között szerepelnek aloe vera kapszulák és vitaminok is, ezenkívül számos készítmény, ha nem is önállóan, de kiegészítő alapanyagként előszeretettel alkalmazza ezt a csodanövényt.

CSIPET GYÓGYÁSZAT OTTHONRÓL
Az aloe verat nevelhetjük otthon saját magunk is cserépben, vagy dézsában. Nyáron kiültethetjük a szabadba, ahol szereti a nedves talajt, azonban túlöntözni nem szabad.
Leginkább világos helyen, de tűző naptól mentes helyen tartsuk a lakásban.
Mindenképpen érdemes kipróbálnunk és nevelgetnünk saját magunknak egy "orvost a cserépben".
Azonban ne felejtsük el, hogy az aloe vera nem csodaszer, ám fogyasztásával hozzásegítjük szervezetünket a gyógyulási folyamatok beindításához.

Nincsenek megjegyzések: